MINDFULNESS - jak na to?

MINDFULNESS - jak na to?

Mindfulness (česky všímavost, plné uvědomění, vědomá pozornost) je technika, která nám umožňuje být plně přítomni v daném okamžiku, uvědomovat si naše myšlenky, pocity a okolní prostředí, a to vše bez soudů. V dnešním uspěchaném světě, kde jsme neustále zaplaveni informacemi a pod tlakem nekonečných úkolů (plná hlava - mind full), se mindfulness stává klíčovým nástrojem pro dosažení klidu mysli, zlepšení mentálního zdraví a zvýšení kvality života. V tomto článku se podíváme na to, co přesně mindfulness je, proč je tak prospěšná a jak můžeme začít praktikovat vědomou pozornost ve svém každodenním životě.

Co je to mindfulness?

Mindfulness má kořeny v buddhistické meditaci, ale byla adaptována pro západní kulturu jako technika pro zlepšení duševního a fyzického zdraví. Jedná se o stav bytí, kdy jsme plně zapojeni do aktuálního okamžiku, vědomi si našich myšlenek, pocitů, tělesných projevů a okolního prostředí, ale zároveň se necháváme těmito zkušenostmi provázet bez toho, abychom je soudili nebo se snažili je změnit.

Proč praktikovat mindfulness?

Výzkum ukazuje, že pravidelná praxe mindfulness může mít řadu pozitivních účinků na naše duševní i fyzické zdraví. Mezi tyto benefity patří:

 • Snížení stresu: Mindfulness pomáhá redukovat úroveň stresu tím, že nás učí reagovat na stresové situace s větším klidem a méně reaktivně.
 • Zlepšení koncentrace: Praktikování vědomé pozornosti může zlepšit naši schopnost soustředit se a zůstat zaměřeni na úkoly.
 • Zvýšení emoční inteligence: Mindfulness nám umožňuje lépe rozpoznávat a regulovat naše emoce, což vede ke zlepšení mezilidských vztahů.
 • Lepší spánek: Pravidelná meditace a mindfulness cvičení mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku.
 • Zmírnění symptomů úzkosti a deprese: Mindfulness může být účinným nástrojem v boji proti úzkosti a depresi.

Jak začít s mindfulness?

Začít s mindfulness je jednodušší, než se zdá, a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Zde je několik kroků, jak začít:

 1. Věnujte si čas: Nastavte si každý den určitý čas na praxi mindfulness. Může to být jen pět minut denně.
 2. Najděte klidné místo: Najděte si místo, kde budete mít klid a budete se moci plně soustředit na svou praxi.
 3. Použijte průvodce: Pro začátečníky může být užitečné použít aplikace nebo online kurzy, které nabízí průvodce pro meditaci a mindfulness.
 4. Soustřeďte se na dech: Zaměřte svou pozornost na váš dech. Sledujte, jak vzduch vstupuje a opouští váš nos. Snažte se být plně vědomi každého nádechu a výdechu.
 5. Pozorujte bez soudu: Když se vaše mysl začne zabývat myšlenkami, jednoduše si jich všimněte a pak se laskavě vraťte k soustředění na váš dech.
 6. Rozšiřte svou praxi: Postupně začleňte mindfulness do dalších činností během dne, jako je jídlo, chůze nebo poslouchání hudby, snažte se být plně přítomni a vědomi každého okamžiku.

Překážky a tipy pro udržení praxe

Praxe mindfulness může být výzvou, zejména v začátcích. Můžete narazit na překážky, jako je nedostatek času, obtíže se soustředěním nebo frustrace z pomalého pokroku. Klíčem k překonání těchto výzev je laskavost k sobě a trpělivost. Mindfulness je dovednost, která se rozvíjí s časem a praxí. Zde jsou některé tipy, jak udržet vaši praxi:

 • Nastavte realistické cíle: Začněte s krátkými sezeními a postupně zvyšujte dobu, kterou praxi mindfulness věnujete.
 • Buďte pravidelní: Snažte se meditovat každý den ve stejnou dobu, aby se to stalo součástí vaší rutiny.
 • Používejte připomínky: Nastavte si připomínky na telefonu nebo si pište deník, abyste si udrželi motivaci.
 • Najděte komunitu: Účast na skupinových meditacích nebo kurzech mindfulness může posílit vaši praxi a motivaci díky podpoře od ostatních.

Závěr

Mindfulness není jen další trend ve wellness průmyslu; je to osvědčená metoda pro zlepšení kvality života, snížení stresu a zvýšení duševního a fyzického zdraví. Začleněním mindfulness do vašeho každodenního života můžete prohloubit své vztahy, zlepšit svou schopnost řešit výzvy a najít větší klid a radost v každodenních okamžicích. Pamatujte, že každý okamžik je příležitostí být vědomě přítomni a objevovat krásu života právě teď.

Doporučujeme